Zakynthos - Autorski przewodnik po wyspie Zakynthos. Odkryj liczne atrakcje i spędŸ na wyspie niezapoomniane wakacje.

zakynthos - przewodnik

Atrakcje

Najpiękniejsze miejsca
Zatoka Wraku
Skinari - Błękitne groty
Xigia
Alikanas
Gerakas
Dafni
Porto Zoro
Porto Limnionas
Porto Vromi
Keri
Makrigialos
Kambi

Praktyczne

Wynajem samochodu
Wynajem skutera
Komunikacja
Pogoda i klimat
Mapa wyspy
Żółwie Caretta Caretta


Polecamy również

Majorka
KRK - Chorwacja
Korfu

Aktualna pogoda

Click for Zakinthos, Greece ForecastInformacje praktyczne

Wynajem samochodu

Samochód wynająć może każdy kto posiada polskie prawo jazdy kategorii B. Przed wypożyczeniem warto zrobić rozeznanie w kilku miejscowych punktach. Ceny między różnymi wypożyczalniami mogą różnić się nawet o 50% dla tej samej klasy samochodu. Bardzo ważne aby przed wypożyczeniem dopytać o ubezpieczenie. Niektóre wypożyczalnie nie ubezpieczają kół, lusterek oraz szyb.
I zasada fundamentalna. Przed podpisaniem umowy przeczytajmy ją. W większości przypadków jest ona również w języku angielskim co ułatwi nam jej zrozumienie.

W czerwcu 2008 roku za wypożyczenie Fiata Pandy z klimatyzacją na 3 dni zapłaciliśmy 75 euro. Ten sam samochód w sierpniu kosztował już 90 euro za 3 dni. W tym miejscu polecam wypożyczalnie XENOS w Alikanas (naprzeciwko hotelu Letsos)
Ceny zależą od standardu samochodu oraz zdolności negocjacyjnych.
Nie polecam wynajmowania samochodu przez rezydentów w biurze podróży. Z regóły jest 50% drożej, a opowieści o fatalnym stanie samochodów z miejscowych wypożyczalni można włożyć między bajki. Nasza Panda miała przejechane 12 tyś kilometrów, więc trudno uznać ją za złom którym tak nas straszono.
Mapy wyspy dostaniemy przy wypożyczeniu samochodu. Możemy też o nie zapytać w punktach sprzedaży wycieczek. Ja w takim punkcie znalazłem kilka ciekawych mapek.

Wynajem skutera

Skuter wynająć można nawet w mniejszych miejscowościach turystycznych. Podobnie jak na innych greckich wyspach tak i na Zakynthos jest to niezwykle popularny środek transportu. W większości przypadków do wynajęcia potrzebne jest jedynie polskie prawo jazdy kat. A lub B. Wypożyczenie skutera na 1 dzien kosztuje 12-15 euro. Zdecydowanie bardziej opłaca się wynająć go na min 3 dni. Warto tez się targować. Za 3 dni zapłacimy 30-35 euro.
Coraz popularniejsze stają się quady. Niestety zabawa na tych maszynach nie jest tania. Koszt wypożyczenia quada często przewyższa koszt wypożyczenia samochodu.

Komunikacja publiczna

Komunikacja na wyspie działa bardzo zawodnie. Autobusy kursują według tylko sobie znanych rozkładów jazdy, a połączenia obejmują jedynie większe miejscowości. Bardzo trudno zwiedzanie wyspy opierać jedynie o ten rodzaj transportu. Zdecydowanie bardziej polecam wypożyczenie małego samochodu lub skutera. Da nam to zdecydowanie większą niezależność oraz swobodę.
Jeśli zdecydujemy się zwiedzać wyspę autobusem zapytajcie kierowcy o godziny powrotów. Rozkłady, które wiszą na przystankach bardzo często są nieaktualne.

Drogi na Zakynthos

Drogi na Zakynthos są dobrze utrzymane, choć niekiedy bardzo wąskie oraz kręte. Poruszanie się po nich nie sprawiało nam większych problemów. Oznakowanie dróg można uznać za przyzwoite, choć nazwy na tabliczkach nie zawsze odpowiadały tym na mapie. Z drugiej jednak strony mieliśmy kilka map i pomiędzy nimi również były rozbieżności.

Rejsy do Zatoki Wraku oraz Błękitnych grot

Niemal w każdej części wyspy wykupić można wycieczki dookoła wyspy. Niemal wszystkie statki wyruszają z portu w mieście Zakynthos. Lokalni przedstawiciele organizują jedynie dojazd z naszego miasteczka do portu.
Wycieczka taka trwa przeważnie 8 godzin i obejmuje wszystkie główne atrakcje wyspy. O miejscach postoju (przeważnie są 4 postoje) decyduje kapitan, ale prawie zawsze możemy liczyć na postój i kąpiel w okolicach błękitnych grot oraz wpłynięcie do Zatoki Wraku. W naszym przypadku kolejne postoje wypadły na jednej z dzikich plaż w okolicach Keri oraz przy plaży Porto Roma na południu wyspy.
Koszt takiej wycieczki waha się od 17 do 30 euro (ceny z czerwca 2008).
Jeśli nie chcemy poświęcać całego dnia na rejs warto wybrać się na wycieczkę jedynie do błękitnych grot oraz Zatoki Wraku. Wycieczkę taką na przylądku Skinarii kupimy za 18 euro (same błękitne groty 8 euro). podobna wycieczka z Alikanas kosztuje 25 euro.
Należy pamiętać, że rejsy dookoła wyspy odbywają się dużymi statkami. Nie wpływają one do grot.
Osobiście skusiliśmy się na rejs dookoła wyspy wykupiony u rezydenta (25 euro) z polskim przewodnikiem, oraz dodatkowo skorzystaliśmy z oferty wycieczki do błękitnych grot na przylądku Skinarii.

Pogoda i klimat

Na wyspie panuje klimat subtropikalny. Jeśli nie zależy wam na niemal 40 stopniowych upałach na Zakynthos warto wybrać się w maju lub czerwcu, gdy nie ma jeszcze upałów, a wyspa tonie w zieleni. Latem temperatury siegają do ponad 35°C w dzień i aż 22°C nocą. W lecie, szczególnie w sierpniu, deszcze są tu bardzo rzadkie , natomiast dość często wieją północne wiatry.

Wody otaczające wyspę najcieplejsze są w sierpniu i wrześniu ich temperatura wynosi średnio 25°C. Kąpać można się już od początku czerwca.
comments powered by Disqus

Copyright 2008 Jacek Roziecki